Jest to scenariusz lekcji "nauczyciela stażysty" z przedmiotu rysunek techniczny i konstrukcje, zawód - stolarz (Szkoła Zawodowa Specjalna w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Toruniu)
SCENARIUSZ LEKCJI
PRZEDMIOT: RYSUNEK TECHNICZNY I KONSTRUKCJE
KLASA: III c
DATA: 21.11.2005 r.
PROWADZĄCY: mgr inż. Mieczysława Jankowska-Kacprzak
TEMAT: Rodzaje mebli szkieletowych. Typy konstrukcji – terminologia.
(Dział II. Konstrukcje mebli szkieletowych.)
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut (1 godz. lekcyjna).
CELE LEKCJI:
1. WIADOMOŚCI:
-konstrukcje meblarskie szkieletowe: kratowe, stojakowe, oskrzyniowe (ramowe), bezoskrzyniowe, deskowe, krzyżakowe, kolumnowe),
2. UMIEJĘTNOŚCI:
-rozwijanie umiejętności myślenia,
-umiejętność posługiwania się fachowym słownictwem,
-rozróżnianie typów mebli konstrukcji szkieletowej
METODY PRACY:
-wykład
-dyskusja
-„burza mózgów”
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-podręcznik: W. Prządka, J. Szczuka „Technologia –Stolarstwo” cz. 2, WSiP, W-wa 1997
Cz. Mętrak „Meblarstwo. Podstawy konstrukcji i projektowania”,
Wyd. Naukowo - Techniczne, W-wa 1987
-zdjęcia, prospekty, ilustracje, katalogi
-kreda, tablica
PRZEBIEG LEKCJI:
CZĘŚĆ ORGANIZACYJNA:
-sprawdzenie obecności,
-podanie tematu, celu lekcji
(5 min.)
CZĘŚĆ ZASADNICZA:
-nauczyciel omawia podział mebli szkieletowych (kratowe, stojakowe, oskrzyniowe (ramowe), bezoskrzyniowe, deskowe, krzyżakowe, kolumnowe),
-uczniowie zapoznają się z terminologią, zapisują w zeszytach określenia dotyczące poszczególnych rodzajów mebli,
-nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy,
-nauczyciel prezentuje katalogi, ilustracje, zdjęcia i prospekty różnych rodzajów mebli szkieletowych,
-obie grupy otrzymują ilustracje różnych rodzajów mebli (skrzyniowych i szkieletowych),
-każdy uczeń w grupie ogląda i wspólnie wybierają spośród prezentowanych mebli te, które należą do mebli szkieletowych, wypowiadają swoje poglądy na temat funkcjonalności poszczególnych mebli,
-uczniowie starają się określić typ wybranych mebli,
-nauczyciel nadzoruje pracę i koryguje ewentualne pomyłki.
(35 min.)
CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA:
-nauczyciel podsumowuje zajęcia,
-nauczyciel podaje informacje o temacie następnej lekcji.
(5 min.)
przygotowała: Mieczysława Jankowska-Kacprzak